جزئیات

تور تهران گردی به زبان فرانسه، یادگیری عملی زبان فرانسه در بازدید از خانه و موزه مقدم

یادگیری عملی زبان فرانسه در بازدید از خانه و موزه مقدم، تور دوم زبان فرانسه موسسه فرهنگ سینا که در شهریور 1395 برگزار گردید.

تور تهران گردی به زبان فرانسه، یادگیری عملی زبان فرانسه در بازدید از خانه  و موزه مقدم
توردوم: بازدید از خانه  و موزه مقدم
ساعت و تاریخ برگزاری:: 20 شهریور 1395
ثبت نام: یک هفته قبل از تور
نحوه برگزاری: این تور به زبان فرانسه برگزار می شود. لیدر با تجربه فرانسه زبان مسول برگزاری تور می باشد. زبان آموزان فرانسه می توانند در این تور شرکت نمایند. تفاوت این تورها با تورهای موجود این است که شرکت کنندگان نیز در توضیح از مراکز دیدنی با لیدر تور همکاری می کنند و انگیزه ای جهت به کار بردن بهتر زبان فرانسه برای شرکت کنندگان ایجاد می شود. 
در مورد مکان مورد بازدید: خانه مقدم یا خانه موزهٔ مقدم دانشگاه تهران عمارتی تاریخی مربوط به اواخر دورهٔ قاجار در تهران است که منزل مسکونی خاندان احتساب‌الملک و مقدم‌ها بود و اکنون موزه اشیای تاریخی است.
این خانه موزه در آغاز، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجاریان و رئیس ادارهٔ احتسابیهٔ تهران و وزیر مختار ایران در برن سوئیس، بوده که بعدها در اختیار فرزندش، محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران قرار می‌گیرد. او به همراه همسرش، سلما کویومجیان در خانهٔ پدری خود در تهران ساکن شد. محسن مقدم و سلما که زادهٔ بلغارستان و رئیس کتابخانه موزه ملی ایران بود، در کنار فعالیت‌های علمی، آثار و اشیاء فراوانی را با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ایران گردآوری کردند. 
محسن مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع‌آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب کرد و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و وافور و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مُهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نموده‌است. خانهٔ احتساب‌الملک یکی از یادگارهای تهران قدیم است که اکنون به موزه تبدیل شده‌است. این خانه در سال ۱۳۵۱ از سوی محسن مقدم پسر احتساب‌الملک به دانشگاه تهران اهدا شد. محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ ه‍.ش درگذشت و پس از مرگِ همسرش سلما، در سال ۱۳۶۹ ه‍. ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت. 
عمارت خانه مقدم مربوط به اواخر دورهٔ قاجار است و در تهران، در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (سپه)، خیابان شیخ هادی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. 
محسن مقدم از بنیان‌گذاران دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود. نشان دانشگاه تهران (آرم دانشگاه) را که با الهام از تاریخ و فرهنگ کهن ایران طراحی کرده‌است، علی‌رغم همهٔ تحولات دهه‌های اخیر، هنوز هم بر سردر دانشگاه باقی است. او اولین ایرانی است که به دریافت نشان لژیون دو نور با درجهٔ «اوفیسیه» از طرف شارل دو گل رئیس‌جمهور فرانسه مفتخر شده‌است.

تورهای آموزشی: موسسه فرهنگ سینا اولین موسسه آموزشی که برای اولین بار در ایران اقدام به برگزاری تورهای آموزشی-تفریحی در ایران نمود، به دلیل همه گیری کرونا به مدت 2 سال کلیه این تورهای به دلیل حفظ سلامت عمومی کنوقف گردید و اکنون تورهای آموزشی -تفریحی موسسه فرهنگ سینا از اردیبهشت 1401 مجددا آغار خواهد شد. هدف از برگزاری این تورها به کارگیری زبان فرانسه در موقعیتهای واقعی است و از طرفی دیگر نیز ضمن ایجاد فضای آموزشی خارج از کلاسهای آنلاین، در فضایی متفاوت، پر انرژی و پر نشاط  با همراهی لیدر با تجربه فرانسه زبان  به معرفی مکانهای تاریخی، گشت و گذار در  مکانهای دیدنی و خلق خاطره ای به یادمانی برای شرکت کنندگان می نماید.

به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز 0 از 0
ثبت 

اشتراک کذاری صفحه

اشتراک گذاری:
سوال یا دیدگاه تان را ارسال نمایید
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

سوال یا نظر خود را درج نمایید.