جزئیات

کارگاه ترجمه نمایشنامه های معاصر فرانسه

برای اولین بار در ایران  کارگاههای ترجمه با همکاری نشر قطره، آقای دکتر قطب الدین صادقی، خانم دکتر نسرین خطاط و استاد مهشید نونهالی در موسسه فرهنگ سینا برگزار می شود.  طول هر کارگاه  یک ماه جهت دوره اول  و برای کارگاههای دوم تا چهارم  هر کارگاه دو ماه می باشد.

اطلاعات شرکت در دوره تخصصی ، کارگاه ترجمه نمایشنامه های معاصر فرانسه

کارگاهها به صورت یک روز در هفته ۳ ساعته می باشد 
جهت شرکت در دوره علاقمندان، طبق فراخوان در آزمون ورودی شرکت کردهد و پس از گزینش در کارگاهها شرکت می نمایند
طول مدت هر کارگاه  یک ماه جهت دوره اول  و برای کارگاههای دوم تا چهارم  هر کارگاه دو ماه می شود
پس از کارگاه اول در صورت تایید استاد نونهالی قرارداد مترجم با نشر قطره منعقد می شود
و متقاضی پس از انتشار کتاب از حقوق مترجم طبق قرارداد برخوردار می باشد

 

نحوه برگزاری کارگاه ترجمه مجموعه آثار مولیر

تئاتر فرانسه مانند سایر ژانرهای ادبی در عصر معاصر دستخوش دگرگونی های بسیار شده است. مجموعه حاضر شامل آثار نمایشی ای است که از اواخر سال های قرن بیستم آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. این اثار پدیده ای است جدید که در کشور ما کمتر شناخته شده است و تنها تعداد معدودی از آنها ترجمه و منتشر شده است. هدف ما از برگزیدن این اثار به تصویر کشیدن چهره جدیدی از دارم امروز فرانسه است که چون سرزمینی بکر و ناشناخته نیاز به کشف و شناخت عمیق دارد. 
گام نهادن در این وادی بیکران و ناشناخته و تربیت مترجمین مشتاق به نظور شناساندن این اثار متفاوت، عاری از دشواری و مخاطره نبود، که به اهتمام و تلاش خانم مهشید نونهالی ، مترجم توانا و سخت کوش، طی چندین کارگاه ترجمه به تحقق پیوست. در کنار این دشواری ها شوق راه یافتن به ناشناخته های تئاتر فرانسه به ما انگیزه بخشید و مار را به سوی این ابنکار پیش راند. اما ناگفته نمایند که فرصت اینکار مرهون هدایت و همت معدود کسانی بود که در این زمینه تخصص دلرند به ویژه  خانم زیبا خادم که با درک عمیق خود در برگزیدن این آثار و تحلیل و تفسیر آن ها طی جلساتی مترجمین ما را یاری نمودند. از سوی دیگر استقبال مدیریت نشر قطره که پیوسته در پی انتشار نوآوری های دنیا ادب است از عواملی بود که ما را به این راه سوق داد. قابل ذکر است که مترجمین این مجموعه با آگاهی تمام به دشواری های برگزدان متون، هرگز از پای ننشساتد و با شکیبایی و کنجکاوی به ادامه کار پرداختند.  
کتب منتشر شده در مجموعه  نمایشنامه های معاصر فرانسه، حاصل یکسال تلاش کلیه مترجمان جوان و با آموزشهای گرانبهای استاد مهشید نونهالی می باشد. این مجموعه در سال 1400 با همکاری موسسه فرهنگ سینا ونشر قطره به چاپ رسید. دبیر مجموعه و سرپرست و مسئول کارگاهها دکتر نسرین خطاط، مدرس کارگاه استاد مهشید نونهالی، تحلیل آثار از دکتر زیبا خادم  و مدیر امور اداری این مجموعه آرزو حسینقلی می باشد.  


 

به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز 0 از 0
ثبت 

اشتراک کذاری صفحه

اشتراک گذاری:
سوال یا دیدگاه تان را ارسال نمایید
 
اولین موافق باشید.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 0 نظر
مرتب سازی براساس

سوال یا نظر خود را درج نمایید.