متد آموزشی Reflets یکی از کاملترین و جامع ترین متد آموزشی است که پاسخگوی نیازهای زبان آموزان ایرانی بوده است. امروزه به دلایل تجاری هر روزه متدهای آموزشی وارد بازار آموزشی می شود. مفید بودن این متدها مستلزم آموزش کامل یک متد و مشاهده نتایج مطلوب یا نامطلوب آن می باشد. با توجه به اینکه متقاضیان زبان فرانسه در ایران اکثرا در پروسه مهاجرت به کانادا و یا ادامه تحصیل در فرانسه می باشند، لذا زمان کافی برای آزمودن متدهای آموزشی بی شمار در بازار نمی باشند،لذا بهتر است متد آموزشی را که دیگر متقاضیان نتایچ مطلوب آن را دریافت نموده اند،انتخاب نمایند.

سری بعدی، سری کتاب های REFLETS است که این سری شامل REFLETS 1 تا REFLET 3 است. برای این سری هم سطوح Common European Framework of Reference for Languages تعریف نشده است بلکه به صورت زیر طبقه بندی شده است:
REFLETS 1
برای سطح Débutant
REFLETS 2
برای سطح Intermédiaire
REFLETS 3
برای سطح Avancé
که بنا به گفته خود انتشارات برای هر کدوم از این 3 کتاب 120 تا 150 ساعت لازم است.
اگر بخواهیم با توجه به اصطلاحات Avancé و Intermédiaire و Débutant این سری را طبقه بندی کنیم نتیجه به صورت زیر است:
REFLETS 1
تا سطح A2
REFLETS 2
تا سطح B2
REFLETS 3
تا سطح C1
ولی اگر محتوای این کتابها رو با سری ALTER EGO و Café Crème مقایسه کنیم می بینیم که REFLETS 1 از Café Crème 1 سنگین تر است، بنابراین به نظر میاد طبقه بندی زیر مناسب تر باشد:
REFLETS 1
تا سطح A2+/B1
REFLETS 2
تا سطح B2+/C1
REFLETS 3
تا سطح C1+/C2
درکل طبقه بندی این سری کتاب ها خیلی سختتر از کتابهای قبلی است، علتش این است که مثلاً حتی در REFLETS 1 به لغتهایی برمی خوریم که واقعاً بالاتر از A2 است و یا فکر نکنم REFLETS 3 واقعاً زیاد وارد C2 بشه و شاید همون C1+ سطح بهتری باشد.
به هر حال هدف داشتن یه چارچوب است و چیزی که مسلمه اینه:
با تمام کردن REFLETS 1 شما رو به B2 نمی رسونه ولی به یک A2 عالی میرسونه و یه گوشه هایی از B1 هم داره!!!
REFLETS 2
شما رو به طور مسلم به B1 عالی میرسونه و میشه به B2 متوسط فکر کرد و پایینترین سطح C1 هم خیلی غیر ممکن نیست.
REFLETS 3
شما رو به طور قطع به B2 عالی می رسونه و C1 متوسط هم بسیار محتمل است

بیشترین سوالی که برای هرکسی که فرانسه رو شروع می کنه اینه که اگه فلان کتاب رو بخونم به چه سطحی میرسم و می تونم در فلان امتحان در اون سطح نمره بیارم.
در کتابهای قدیمی معمولاً هیچ سطحی نوشته نشده ولی در کتابهای جدید اکثراً بر روی جلد کتاب سطح رو مشخص می کنن.
در این تاپیک سعی می کنم با استفاده از خود همین کتابها و همچنین برنامه کورسهای موسسه های معتبر جهانی تا حد ممکنه این قضیه قابل لمس تر بشه. و هر کسی با چند دقیقه نگاه کردن به این تاپیک بتونه به برنامه ریزی لازم برای رسیدن به سطح مورد نظر خودش برسه.
چون تاجایی که من دیدم خیلی از بچه ها خودشون رو کامل به یک معلم سپردن و حتی این معلم ها هم درک درستی از این سطوح ندارن. در حالی که این سطوح 6 گانه اروپایی به شفافی تعریف شده اند